poniedziałek, 11 czerwca 2012

Poniedziałek 11.06

Dzisiaj w skrzynce prawdziwy wysyp.
Nie mam czasu na pisanie notki więc tylko wkleję skany otrzymanych kartek. Pełna notka pojawi się jutro prawdopodobnie do południa.
Mo to od początku pierwsza kartka od Annick ;-) Wieża Eiffla chyba każdy potrafi rozpoznać ;-)
Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty (z udziałem Juliana Ochorowicza, wynalazcy i konstruktora) z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu.
źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%BCa_Eiffla

Offik z Japoni Panda ściskająca kule ziemską :D Szczerze mówiąc nie zauważyłam tego, ale na kartce było opisane i faktycznie to kula ziemska.
Kartka została wydana po zeszłorocznych trzęsieniach ziemi w rejonie Japonii.

Powyższe kartki pochodzą z Turcji no i to w zasadzie tyle co mogę o nich napisać ;-)


Kartka zielona- z zielonej edycji loterianki od inek.
W dodatku pierwsze co zobaczyłam w skrzynce to świetny znaczek upamiętniający rocznicę koronacji królowej Elżbiety II.
Oczywiście nie obyło się bez kartki od Spiacej, chyba powinnam zrobić osobną etykietkę dla kartek od Spiacej. Coś czuje, że etykietka byłaby przypisana do większości postów :D
Kartka przedstawia mieszkania w klifie znajdujące się w parku Mesa Verde. Park ten jako pomnik indiańskiej kultury został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ale po kolei...

Przed milionami lat w ścianie powstała głęboka szczelina oraz liczne jaskinie i groty, w których następnie skryto miasto - Cliff Palace.
W VI wieku Anasazi (nazwa plemienia została nadana przez Indian i oznacza ci, którzy byli przed nami) wybudowali tu swoją siedzibę. Domy były zrobione z gliny, a jedyne wejście znajdowało się w dachu. Niedaleko mieszkań znajdowały się okrągłe budowle zwane Kivas, które służyły do celów religijnych.
Lud Anasazi liczył prawdopodobnie 50 tysięcy osób i zamieszkiwał obszar obecnego stanu Nowy Meksyk i Arizona w USA. Zajmowali się oni uprawą zboża, fasoli, dyni, a także hodowlą indyków. Wytwarzali oni materiały z bawełny oraz charakterystyczną czarno-biało zdobioną ceramikę, budowali oni także kanały oraz zbiorniki, które zapewniały osadom wodę.
Anasazi opuścili miasto pod koniec XIII wieku i prawdopodobnie udali się na południe i dali początek ludowi Hopi, który do dziś zamieszkuje podobny obszar Stanów Zjednoczonych. Przyczyną zmiany siedziby była najprawdopodobniej długotrwała susza.
Mieszkania w klifie Mesa Verde odkryli w 1888 roku dwaj farmerzy: Charlie Mason oraz jego syn Richard Wetherhill. Obecnie osada znajduje się na terenie Parku Narodowego Mesa Verde.
żródłohttp://cudaswiata.pl/ameryka_polnocna/mesa_verde.html

Kolejna kartka jest z natura tagu od Ashki :) Nie chce źle opisać więc powstrzymam się od nazywania tego miejsca. W każdym razie na pewno kartka przedstawia Tatry.
Ostatnia kartka to offik z USA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz