sobota, 15 czerwca 2013

Morze Martwe

No i korzystając w chwili oddechu dodam kolejną, z której bardzo się cieszę.
A mianowicie kartka przedstawiająca Morze Martwe. Kartka przywędrowała do mnie z Izraela. I jest to moja pierwsza wypisana i oznaczkowana z tego kraju. Podobno według tradycji na dnie morza znajdują się ruiny biblijnej Sodomy i Gomory. Taka ciekawostka.
Morze Martwe jest niezwykle zasolone dzięki czemu człowiek unosi się na wodzie. Podobno jedyny sposób, żeby się w nim utopić to próba zrobienia fikołka.
Na kartce widać wytrącenia soli. W wyniku parowania woda ucieka do atmosfery, a sól odkłada się na jakichś suchych powierzchniach (dlatego utwory np. solne nazywane są ewaporatami). Na pewno każdy w przedszkolu robił takie doświadczenie, że nasypywał kilka łyżek soli do szklanki, a później na patyczku ze sznurkiem codziennie rano oglądał czy sól już się odłożyła, czy jeszcze nie :D
A tutaj ciekawy artykuł na temat zanikania tego morza http://wyborcza.pl/1,75400,10939299,Morze_Martwe_umiera_naprawde.html , w przeszłości taki los spotkał Morze Aralskie, które właściwie jest jeziorem. Wraz ze spadkiem poziomu morza zwiększa się zasolenie, które uniemożliwia życie wielu organizmom wodnym, obniża się także poziom wód gruntowych co ma także wpływ na okoliczne ekosystemy. A przyczyną tego całego zamieszania był znaczący wzrost poboru wody z rzek zasilających jezioro głównie w celu nawodnienia pobliskich pól bawełny i ryżu. Można przeczytać nawet, że rzeki te (Amu-daria i Syr-daria) już w ogóle nie zasilają jeziora, bo pobór jest na tyle duży, że rzeki wysychają . Swego czasu,żeby naprawić sytuację chciano zawracać bieg rzek :D Chyba patykiem ^^. Z tego co widzę w artykule wprowadzono program, który pozwolił na podwyższenie poziomu wód w tym jeziorze. Zainteresowanych zachęcam do przeczytania artykułu.
http://swiat.newsweek.pl/powraca-woda-do-jeziora-aralskiego,96546,1,1.html

A, że podczas konkursu na bloga roku obiecałam powrót co jakiś czas konkursów to dzisiaj pierwszy z nich. W komentarzu podajemy nick z postcrossingu oraz  link do oficjalnej geologicznej kartki (interpretacja dowolna), którą otrzymaliście lub wysłaliście.
Nagrodą będzie geologiczna kartka, a jak!


3 komentarze:

  1. 1 justys12
    http://www.postcrossing.com/postcards/NO-77442

    OdpowiedzUsuń
  2. hihi dzięki-dziś dostałam kartkę :)

    OdpowiedzUsuń